جشنواره علامه حلی
مهلت ارسال مقالات تا 10 آبان ماه تمدید شد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

خداوند بزرگ را سپاس می گزارم که در آستانه عید سعید غدیر، عید اکمال دین و اتمام نعمت، هفتمین دوره جشنواره تجلیل از مقالات علمی برگزیده طلاب جوان برادر و خواهر که به نام نامی محقق بزرگ دوران و دانشمند عالی مقام جناب علامه حلی "قدس سره الشریف" مزین است در حوزه علمیه اصفهان، برگزار می شود.

 

تحقیق و پژوهش، علامت و شاخص " حیات و پویایی حوزه های علمیه" است؛ و تشخیص نیاز و اولویت در تحقیق و پژوهش، "نشانه درک صحیح حوزویان از زمان و مکان" است، و از این رو اهتمام و تلاش برای توسعه کمی وکیفی  تحقیقات و پژوهش ها "تضمین  کننده سلامت و رشد علمی در حوزه های علمیه" است.

 

تاریخ شکوهمند حوزه های علمیه تشیع، به خوبی بر این جهت، دلالت دارد و به روشنی به ما نشان می دهد که اگر برج بلند دین و آئین در جامعه تشیع، همواره و همچنان استوار و درخشان است، به سبب مجاهدت بی وقفه علمی و تلاش پیوسته عالمان و اندیشیمندان و محققان است که صیانت علمی و حراست اندیشه ای از مبانی و اصول و ابعاد گوناگون دین را وجهه همت خود ساخته اند و " مداد علماء" را که افضل و برتر از "دماء شهداء" است، پررونق نگاه داشته اند.

 

 بی شک اگر این تکاپو و جهاد عظیم علمی و نظری حوزه های علمیه و عالمان و فرهیختگان  آن حوزه ها اعم از فقیهان، حکیمان، مفسران، محدثان، متکلمان، عارفان و سایر اندیشمندان نبود، امروز دین و مبانی دینی، پشتوانه اصیل و مستقلی نمی داشت  و همین، کافی بود  تا بروز و ظهور گروه ها و نحله های بی پایه و بی مایه ای نظیر وهابیت یا  داعش، طومار دین را در هم بپیچید و از آن، هیچ باقی نگذارد.

 

 امروز نیز، نسل تکامل خواه و حقیقت طلب جوان در حوزه های علمیه باید به این نکته بسیار مهم و کلیدی، توجه جدی و التزام فکری و علمی داشته باشد که استمرار حیات حوزه ها و تامین بالندگی فکری حوزویان و تضمین  ایمان آگاهانه مردم، در گرو رشد و ارتقا علم و پژوهش در حوزه های علمیه است. و همچنان باید جهاد و مجاهدت علمی با تمام قوت و قدرت و دقت، پیوسته و به شکل سازماندهی شده و با تشخیص صحیح از نیازها و اولویت های جامعه و به صورت کاربردی و به دور از هر گونه "تحجر و جمود" یا "التقاط و انحراف از اصول" که دو سر یک طیف آسیب علم وتحقیق است، ادامه داشته باشد و نقش طلاب و فضلاء جوان و پرشور و خوش فكر و دارای انگیزه و استعداد و پشتكار در این عرصه ی خطیر و سرنوشت ساز ، بسیار برجسته و تعیین كننده است .

 

اساتید محترم و محققان باسابقه حوزه ها باید راه و چاه را در این زمینه به طلاب جوان، به خوبی نشان دهند و آنان را دائماً به فعالیت های تحقیقی و پژوهشی، تشویق و وادار سازند و مراكز مدیریتی و آموزشی حوزه های علمیه نیز، علاوه بر فراهم آوردن مقدمات و امكانات این تلاش ها، از كسانی كه در این عرصه به جد و جهد، می كوشند، قدردانی و تجلیل نمایند.

 

اكنون كه هفتمین دوره ی متوالی جشنواره علامه حلی «قدس سره الشریف» در حوزه ی علمیه اصفهان پایان یافته است ، لازم می دانم از تلاش پیگیر و موفقیت آمیزی كه در این خصوص، چه از سوی فضلاء و طلاب جوان اعم از برادران و خواهران و چه از جانب اساتید و داوران محترم و چه از سوی مركز مدیریت حوزه ی علمیه ی اصفهان و سایر متصدیان و دست اندركاران این جشنواره، صورت انجام پذیرفته است و گزارش ها، حكایت از رشد كمی و كیفی آثار رسیده و برگزیده نسبت به سال ها و دوره های پیشین دارد ، صمیمانه تشكر و تقدیر نمایم .

 

از خداوند متعال، در سایه ی عنایات حضرت بقیت الله الاعظم «ارواحنا فداه» اعتلای روز افزون حوزه های علمیه و سعادت و سیادت علمی و فكری همه ی حوزویان و توفیق و تأیید آنان را برای صیانت از اصول و مبانی دین و آیین مسألت می كنم .

 

و السلام علیكم و رحمه الله بركاته.

 

حسین المظاهری 16/ ذی الحجه الحرام/ 1438

 

16/شهریور/1396