جشنواره علامه حلی
مهلت ارسال مقالات تا 10 آبان ماه تمدید شد


در ادامه حجت الاسلام و المسلمین محسن جلالی معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان پیام مرجع عالی قدر شیعه حضرت آیت الله العظمی مظاهری زید عزه  را قرائت نمودند.

پس از ایشان حجت الاسلام مازنی معاون پژوهش حوزه‌های علمیه کشور گفت: جشنواره علامه حلّی با هدف ایجاد شور و نشاط علمی در میان طلاب برگزار می شود. مسئله تحقیق و پژوهش از ارکان اصلی علم و از مهم ترین توصیه های علمای بزرگ است.

وی ادامه داد: معاونت پژوهش حوزه های علمیه نیز ضمن وقوف به این امر در تلاش است تا در حد وسع خود مقدمات ایجاد بسترهای مناسب برای ورود طلاب به فضاهای علمی و تحقیقی را فراهم کرده و در اختیار آنان قرار دهد.

او با اشاره به اینکه لحاظ کردن نمرات آموزشی طلاب در سوابق پژوهشی آنها از جمله اقدامات موثر و در حال انجام این معاونت است گفت: از جمله اقدامات دیگر تدوین سرفصل و فهرست مهارتهای پژوهشی در 64 ساعت طی 4 سال آموزش، مهارت مطالعه تحقیق، پژوهش و نگارش علمی و همچنین راه اندازی نشریات علمی در واحدهای آموزشی است.

حجت الاسلام مازنی خاطرنشان کرد: از سال 87 که اولین دوره جشنواره حلی در قم برگزار شد و از سال 90 که اولین جشنواره در اصفهان برگزار شد آثار پژوهشی طلاب در قالب کتاب، مقاله و پایان نامه ارائه شد.

او برگزاری این جشنواره در اصفهان را از افتخارات علمی آن دانست و گفت: باحضور شخصیت های علمی بزرگی همچون آیت الله مظاهری در اصفهان، توقعات و انتظارات ما از این شهر عالم پرور بسیار است.

او استقبال محققین و پژوهشگران از جشنواره علامه حلّی را رو به رشد ارزیابی کرد و گفت: در دوره هفتم جشنواره 55 درصد به تعداد آثار اضافه شده و نسبت به سال 90 دوبرابر شده است. همچنین در تمام این دوران که جشنواره در سطح ملی برگزار شد بیشتر برگزیده ها از استان اصفهان بوده اند.

در ادامه جلسه حجت الاسلام ابوالقاسم مقیمی دبیر کتاب سال حوزه علمیه با اشاره به اینکه حوزه علمیه نمی تواند نسبت به نظام اسلامی و ارکان ان بی تفاوت باشد،اظهار کرد:  تحقیق و پژوهش باید در همه ابعاد موردنیاز نظام اسلامی توسط طلاب صورت گیرد.

حجت الاسلام ابوالقاسم مقیمی خاطرنشان کرد: پژوهش سبب کارآمد شدن طلبه می شود، مستند بودن، نکته لازم  یک پژوهش کارآمد و موثر است که کتاب الغدیر را می توان مصداقی از آن دانست.

وی کتاب الغدیر را از آثار پژوهشی بی نظیر در باب ولایت دانست و اظهار کرد: امروز طلاب باید به سمت پژوهش محوری روی آور شده و آثاری از این قبیل در حوزه گسترش یابد.

حجت الاسلام مقیمی  با بیان اینکه نخستین گام پژوهش نیازسنجی است ابراز کرد: همانطور که گفته شد علامه امینی براساس نیاز جامعه شیعه به اثبات ولایت روی آورد و ولایت امام علی را بر اساس منابع اهل تسنن اثبات کرد.

دبیر کتاب سال حوزه با اشاره به ضرورت مسئله پژوهش در حوزه ها خاطرنشان کرد: پژوهش در سطوح مختلف کاربرد دارد و می تواند برای مخاطبان متعدد اعم از دانشگاهی، جهانی و بین المللی، کودکان و نوجوان، حوزو ی و عامه مردم موثر باشد.

وی با بیان اینکه ورود به عرصه پژوهش حوزه نفوذ حوزویان رادر جامعه داخلی و خارجی زیاد میکند اذعان کرد: ما در شرایطی زندگی می کنیم  که حوزه های علمیه  نمی تواند  نسبت به نظام اسلامی بی تفاوت باشند.

دبیر کتاب سال حوزه علمیه با بیان اینکه لازمه پرداختن به عرصه های مختلف نظام از جمله فقه تربیتی، فقه  سیاسی، فقه بین المللی پژوهش است تاکید کرد: لازمه انجام یک پژوهش حساب شده و دقیق پرهیز از شتاب زدگی و انجام کار تحقیقی دقیق و بینش عمیق است.

وی در پایان به طلاب توصیه کرد: بر مسئله پژوهش در کنار تحصیل دروس حوزوی همت گمارید و با بررسی نیازهای روز بر موضوعات ضروری پژوهش کنید.

پس از ایشان حجت‌الاسلام ابراهیم ترابی دبیر هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) استان اصفهان اظهار کرد: سال گذشته بعد از پایان دوره ششم فراخوان دوره هفتم اعلام و پنج گروه علمی برای جشنواره تشکیل شد.

وی افزود: در این دوره تعداد کل آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره علامه حلی(ره)2 هزار و 186 اثر بود که از این میان تعداد هزار و 206  اثر یعنی 55 درصد سهم خواهران و حدود980 اثر یعنی 45 درصد سهم برادران بود.

دبیر هفتمین جشنواره علامه حلی(ره) اصفهان تصریح کرد: آثار ارائه شده به جشنواره در چهار قالب از جمله پایان‌نامه 7 درصد، تحقیق پایانی 22 درصد، کتاب 2 درصد و مقاله حدود 69 درصد بوده است.

حجت الاسلام ترابی با اشاره به اینکه تنها 86 اثر از مرحله ارزیابی تفصیلی به مرحله داوری راه یافتند، تأکید کرد: از این تعداد 69 اثر در سطوح و قالب‌های مختلف برگزیده و به قم فرستاده شد تا در مرحله کشوری شرکت کنند.

وی در پایان یادآور شد: آثار ارائه شده در پنج گروه علمی مورد ارزیابی قرار گرفت که  در گروه تفسیر و علوم قرآنی 17 درصد، گروه فلسفه منطق و کلام 8 درصد، علوم انسانی مرتبط با دین 23 درصد، فقه و اصول و حقوق 7 درصد و تاریخ و معارف 41 درصد آثار  را به خود اختصاص داده بودند.

در ادامه  حضرت آیت الله سید یوسف طباطبایی مدیر حوزه علمیه اصفهان نژاد نماینده ولی فقیه و امام جمعه اصفهان و مدیر حوزه علمیه بیان داشتند: امروز نتیجه یک سال تلاش مسئولین پژوهشی حوزه علمیه اصفهان  است.

مدیر حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه پژوهش جدای از مسئله علم نیست، گفت: به تعبیر دیگر علم بدون پژوهش و تحقیق، علم نیست، طبق روایتی از امیرالمومنین(ع) دانستن بدون تحقیق امکان پذیر نیست .

نماینده ولی فقیه در اصفهان تصریح کرد: نمی توان به یک امر علم پیدا کرد، بدون آن که تحقیق و پژوهش کرد، دانستن با خواندن متفاوت است و وجه تمایز آنها تحقیق و پژوهشی است که در دانستن وجود دارد.

عضو خبرگان رهبری  افزود : در حقیقت بدون فکر و تامل علم حاصل نمی شود، پژوهش پایه و اساس حوزه های علمیه و طلبگی بوده و هست، و این امر باید تقویت و حمایت شود؛ مکاسب و رسائل و کفایه چیزی جز تحقیق و پژوهش نیست.

حضرت آیت الله طباطبایی نژاد با تاکید بر این که علم بدون تحقیق زاینده نیست، ابراز داشت: مطالب حوزوی همگی مصداق عینی تحقیق و پژوهش است، بنابراین همه طلاب خواهر و برادر باید بدانند که قرارا بر حفظ کردن و خواندن نیست، بلکه باید تحقیق صورت گیرد

آیت الله طباطبایی نژاد ادامه داد: یکی از نکات مهم در امر پژوهش نیاز سنجی و موضوع سنجی است، وقت ما محدود است و امکان بررسی همه موضوعات نیست، بنابراین باید اولویت قرار داده و براساس نیازها اقدام کرد، یکی دیگر از نماد مهم در امر پژوهش، اخلاص است.

مدیر حوزه علمیه اصفهان در پایان گفت: خلوص در امر تحقیق  و پاسخ به چرایی  انجام تحقیق ما ضروری است، طبق روایتی  هرکسی علمی را برای چهار موضوع بخواهد جایگاهی جز آتش در انتظار او نیست، نخست اگر هدفش فخر فروش در دنیا با مطلب علمی اش باشد، دوم آن که قصد خودنمایی بین عالمان و دانشمندان راداشته باشد، سوم به جای اینکه خدا را متوجه خود کند، با هدف جلب توجه مردم به خود علمی را نگاشته باشد و در آخر آن که با هدف رسیدن به مقام سیاسی و حاکمیتی مطلبی را نوشته باشد.

در انتهای مراسم از طلاب جوان خواهر و برادر برگزیده تجلیل به عمل آمد.